Global Village
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Global Village

The television screen is the retina of the mind's eye. Therefore, whatever appears on the television screen emerges as raw experience for those who watch it. Therefore, television is reality, and reality is less than television.
 
IndeksIndeks  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  
Szukaj
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Myśli znalezione na innym forum - materiał do dyskusji
Bezpieczeństwo energetyczne EmptySob Wrz 15, 2012 12:18 pm by worker

» Test: wstawianie linków do YouTube
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyNie Maj 27, 2012 3:44 am by Admin

» Analiza sygnału - wyjaśnienie
Bezpieczeństwo energetyczne EmptySob Maj 26, 2012 4:07 pm by Admin

» Archiwum tekstów:
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyNie Kwi 22, 2012 7:27 pm by Admin

» Anonimowi i co dalej?
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyNie Mar 18, 2012 4:05 pm by Admin

» Dysydenci?
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyPią Lis 04, 2011 9:42 pm by stary.piernik

» blog @Kataryny_c.d.
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyWto Kwi 12, 2011 5:30 pm by Admin

» Rozpracowanie grupy przestępczej "Sernika"
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyWto Kwi 05, 2011 6:24 pm by duch

» Coś o Górnym Śląsku z ...pewną nieśmiałością
Bezpieczeństwo energetyczne EmptyPon Kwi 04, 2011 12:15 am by worker

Navigation
 Portal
 Indeks
 Użytkownicy
 Profil
 FAQ
 Szukaj
Forum
Affiliates
free forum


 

 Bezpieczeństwo energetyczne

Go down 
2 posters
AutorWiadomość
haneczka.2010

haneczka.2010


Liczba postów : 12
Join date : 01/12/2010

Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Bezpieczeństwo energetyczne   Bezpieczeństwo energetyczne EmptyCzw Gru 09, 2010 1:25 pm

Energetyczny most z Rosją
Rzeczpospolita, 22-11-2010

"Polska zgodziła się na analizy projektu mostu energetycznego Kaliningrad – Olsztyn. Rosja chce nim słać energię z nowej elektrowni atomowej, konkurencyjnej wobec litewskiej. Czy to początek energetycznej współpracy z Rosją? (...)"

http://www.rp.pl/artykul/73891,567468-Energetyczny-most-z-Rosja.html


Nierozstrzygnięty przetarg na budowę siłowni atomowej na Litwie
PAP - 03-12-2010 10:47

Przetarg na budowę siłowni atomowej na Litwie został nierozstrzygnięty, gdy wycofało się z niego konsorcjum Korea Electric Power Corp. - poinformował w piątek podczas konferencji prasowej wiceminister energetyki Litwy Romas Szvedas.
Zwycięzca przetargu na inwestora strategicznego nie został wyłoniony. Jesteśmy zaskoczeni taką sytuacją, gdyż włożyliśmy w to wiele pracy. Mamy wiele pytań bez odpowiedzi" - powiedział Szvedas. (...)"

http://energetyka.wnp.pl/nierozstrzygniety-przetarg-na-budowe-silowni-atomowej-na-litwie,126833_1_0_0.html


Rosjanie mają oko na Lotos. Ofertę złożą Rosnieft i Gazprom Nieft
Dziennik Bałtycki, 07-12-2010

"- Rosnieft i Gazprom Nieft mogą złożyć wspólną ofertę na kupno większościowego pakietu akcji Grupy Lotos - powiedział rosyjski minister do spraw energetyki Sergiej Szmatko. Rozmowy o Lotosie toczyły się nawet na prezydenckim szczeblu.
(...) O tym, na ile poważnie rosyjskie koncerny interesują się Lotosem świadczy skład delegacji towarzyszącej prezydentowi. Do Polski przyjechali prezesi Gazprom Nieftu, Łukoilu i TNK-BR. (...)"

http://www.dziennikbaltycki.pl/stronaglowna/342580,rosjanie-maj-oko-na-lotos,id,t.html?cookie=1
Powrót do góry Go down
haneczka.2010

haneczka.2010


Liczba postów : 12
Join date : 01/12/2010

Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Gaz łupkowy   Bezpieczeństwo energetyczne EmptyCzw Gru 16, 2010 8:40 am

Jedna z niewielu dobrych wiadomości. Very Happy

Cytat :
ExxonMobil wierci w Polsce
Rzeczpospolita,16-12-2010

"Jeden z największych koncernów paliwowych świata rozpoczął poszukiwania gazu łupkowego. W 2011 roku może zostać wykonanych nawet kilkanaście kolejnych odwiertów.

Amerykanie zaczęli swój pierwszy odwiert poszukiwawczy. Jak mówi „Rz” przedstawiciel ExxonMobil Polska Adam Kopyść, prace potrwają około dwóch miesięcy i mają być prowadzone na koncesji Chełm w gminie Krasnystaw. – Poza tym prowadzimy badania sejsmiczne w rejonie Wołomina, by móc podjąć decyzję o kolejnym odwiercie w przyszłym roku – dodał Kopyść.

Plany odwiertów, i to już w ciągu najbliższych kilku miesięcy, mają również inne firmy. (...)"

http://www.rp.pl/artykul/579599_ExxonMobil-wierci-w-Polsce-.html


Powrót do góry Go down
waw




Liczba postów : 24
Join date : 02/12/2010

Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Re: Bezpieczeństwo energetyczne   Bezpieczeństwo energetyczne EmptyCzw Gru 16, 2010 8:49 am

@Haneczka
Doberek Smile Widzę że też ranny z Ciebie "ptaszek" Smile. Przeczytałem po raz drugi Twoje wpisy o rozmowach jakie toczymy z Rosjanami w sprawie Lotosu i korytarza energetycznego. Muszę ci powiedzieć że ja już kompletnie przestaję cokolwiek z Tego rozumieć. Rosjanie blokują nam Możejki i tajemnicą Poliszynela jest że prędzej czy później doprowadzą je do upadłości i przejmą. Z drugiej stromy my bardzo chętnie uzależniamy się od Rosji - i pewnie nie miałbym nawet nic przeciwko gdyby nie to że to cały czas ta sama imperialna Rosja putinowska.
Ale to truizmy - szkoda Twojego czasu na moje dywagacje. Odezwałem się bo tydzień temu Miedwiediew spotkał się w Brukseli z Barosso i w atmosferze wzajemnej miłości doszło do zgody i umówienia przystąpienia Rosji do WTO. Żeby było to możliwe musza się na to zgodzić wszystkie 153 kraje członkoweskie. Trzy lata temu jak pewnie pamiętasz Polska i Litwa skarżyły się na rosyjski szantaż energetyczny i łamanie przez Rosję zasad wolnego rynku i praw człowieka i zapowiedziały weto do akcesji Rosji do WTO. (z drugiej strony fakt że to smieszne że takie wymogi ktokolwiek uważa za poważne w sytuacji kiedy członkami WTO są takie "demokratyczne" państwa jak Uganda czy Birma Smile ) My jednak z weta nie wycofujemy się teraz - myśmy się wycofali jeszcze zanim w ogóle Rosja wykoanła jakikolwiek przyjazny gest wobec nas. Naprawdę to coraz bardziej zastanawiające. W każdym razie dziś można powiedzieć - i to bez zadnej przesady że Polska jest w Europie rosyjskim państwem wpływu.
Powrót do góry Go down
waw




Liczba postów : 24
Join date : 02/12/2010

Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Re: Bezpieczeństwo energetyczne   Bezpieczeństwo energetyczne EmptyCzw Gru 16, 2010 8:52 am

@Haneczka
Aż strach pomyśleć co będzie jak coś znajdą... Jak będziemy mieli szczęście to skończy się na kolejnych groźbach Putina że wyceluje w nas wyrzutnie rakiet z głowicami nuklearnymi - tak jak było w przypadku rozmów o tarczy.
Powrót do góry Go down
haneczka.2010

haneczka.2010


Liczba postów : 12
Join date : 01/12/2010

Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Re: Bezpieczeństwo energetyczne   Bezpieczeństwo energetyczne EmptySob Gru 18, 2010 9:47 am

@Waw
Witam! Very Happy

We wczorajszym wydaniu Naszego Dziennika (jak na zamówienie Very Happy ) Przemysław Wipler na temat sprzedaży Lotosu:

Cytat :
"Brama do paliwowej ekspansji Rosjan"

(...) Wszystkie rafinerie konkurujące o rynek w Polsce - wschodnioniemieckie, białoruskie, z państw bałtyckich - są wyspecjalizowane w przerobie ropy rosyjskiej. Mogą przerabiać inne ropy niż rosyjski Urals, jednak najlepiej dają sobie radę właśnie z surowcem rosyjskim.

W Polsce ropę naftową przerabiają dwie rafinerie - płocki Orlen (14,5 mln ton rocznie) i gdański Lotos (6 mln ton rocznie). Ze względu na centralne położenie Orlenu wyłączny dostęp do rurociągów do przesyłu gotowych paliw i kilka innych strategicznych przewag - cenę na rynku dyktuje właśnie płocki koncern. Sytuacja ta może się zmienić diametralne z kilku powodów.

Po pierwsze, kończy się kosztująca 2 mld USD rozbudowa gdańskiej rafinerii zwiększająca przerób ropy o 75 proc. (do 10,5 mln ton rocznie), co oznacza, że znajdzie się ona prawie w tej samej lidze, co rafineria płocka, a nowe instalacje Lotosu będą nowocześniejsze i bardziej efektywne niż ich płockie odpowiedniki. Rozpoczęcie wykorzystywania pełnych mocy przerobowych rozbudowanego Lotosu oznaczać będzie początek wojny cenowej pomiędzy obiema polskimi rafineriami - dużo więcej produktów trafi na polski rynek i w efekcie spadną ich ceny, co pozytywnie odczują konsumenci.

Po drugie, Grupa Lotos posiada perełkę, której Orlen może jej tylko pozazdrościć - została obdarowana przez Skarb Państwa spółką "Petrobaltic", która wydobywa ropę naftową na Morzu Bałtyckim i prowadzi działalność na norweskim polu naftowym Yme poprzez zależną spółkę Lotos Exploration and Production Norge AS (planowane wydobycie to ok. 400 tys. ton rocznie). Im wyższe ceny ropy naftowej na światowych rynkach, tym bardziej rośnie wartość tego ropnego "źródełka" dla całej Grupy Lotos.

Po trzecie, radykalnie na korzyść Lotosu wpłynąć mogą strategiczne inwestycje o charakterze gospodarczym i politycznym rosyjskich koncernów - a zwłaszcza zakończenie przez Rosjan budowy rurociągu BTS-2 na odcinku Uniecza - Ust Ługa. Pierwszy z tych ropociągów (BTS-1), o przepustowości 65 mln ton rocznie, zakończono naftoportem w Primorsku (108 km na północny zachód od Petersburga), a jego uruchomienie w 2001 r. pozwoliło na wyeliminowanie z transportu rosyjskiej ropy łotewskiego portu Ventspils, odcięcie dostaw do kupionych przez Orlen Możejek i eliminację eksportu przez kupiony wraz z Możejkami litewski naftoport w Butyndze.

Ostateczna decyzja o budowie drugiego ropociągu (BTS-2) zapadła w styczniu 2007 r., po konflikcie naftowym Moskwy z Mińskiem, w wyniku którego przerwano dostawy ropy do Polski i Niemiec. Rura zaczynająca się w Unieczy, kilkadziesiąt kilometrów przed granicą białoruską, o przepustowości 50-75 mln ton rocznie, ma kosztować 2,5 mld dolarów. Cel inwestycji jest jasny: zbudowanie alternatywy dla białorusko-polsko-niemieckiego odcinka rurociągu "Przyjaźń", przesyłającego 60-70 mln ton ropy rocznie. Presja na budowę rurociągu była tak duża, że pomimo iż planowano zakończyć go w 2012 r., ostatni spaw na rurze założono... miesiąc temu. A dokończenie BTS-2 to potencjalnie naftowy szok dla całego regionu.

Białoruskie rafinerie odcięte od dostaw ropy z "Przyjaźni" zostaną przejęte za bezcen przez rosyjskie koncerny lub będą przerabiały ropę naftową z Wenezueli, przewożoną do rafinerii koleją z Ukrainy lub Litwy. Wśród rafinerii polskich i niemieckich na odcięciu dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" stracą Orlen i niemieckie rafinerie, a radykalnie dużo zyska właśnie gdański Lotos. Spółka ta ma jako jedyna rurociąg bezpośrednio łączący ją z gdańskim Naftoportem, co pozwoli jej uniknąć kosztów utrzymania setek kilometrów polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń", zarządzanego przez państwową spółkę PERN. Koszty te zostaną przerzucone na trzy pozostałe rafinerie, co pogorszy ich możliwość konkurowania z Lotosem.

Archimedes miał powiedzieć: "Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię". Dźwignią, dzięki której Rosjanie zamierzają poruszyć paliwową Europę Środkową, jest rurociąg BTS-2. Punktem podparcia tej dźwigni jest przejęcie Lotosu. (...)

Całość tutaj:
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101217&typ=my&id=my04.txt
Powrót do góry Go down
haneczka.2010

haneczka.2010


Liczba postów : 12
Join date : 01/12/2010

Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Re: Bezpieczeństwo energetyczne   Bezpieczeństwo energetyczne EmptyPon Gru 27, 2010 11:08 pm

W drugim półroczu 2011 r. ma ruszyć przetarg decydujący o tym, jakie reaktory powstaną w Polsce

Polska Grupa Energetyczna będąca największą firmą tej branży w kraju odpowiada za realizację wyznaczonego przez rząd programu atomowego. Ma to być jeden z projektów poprawiających bezpieczeństwo energetyczne Polski. Spółka zależna PGE odpowiedzialna za energetykę jądrową planuje przetarg na wybór doradcy technicznego – rozpocznie się on w pierwszej połowie 2011 roku. W tym samym czasie planowane jest rozpoczęcie przetargu na przeprowadzenie badań lokalizacyjnych. (...)

By PGE mogła wybudować elektrownię, potrzebne jest odpowiednie prawo. Choć wydawało się, że będzie to najmniej kontrowersyjna kwestia, to sposób przygotowań ostro skrytykował kilka tygodni temu szef Państwowej Agencji Atomistyki prof. Michał Waligórski, po czym 30 listopada stracił stanowisko.

W wywiadzie dla PAP prof. Waligórski zarzucił projektowi programu energetyki jądrowej, który przygotowuje Ministerstwo Gospodarki, brak spójności, ignorowanie zagranicznych doświadczeń i brak konsultacji społecznych. Były już szef agencji przypomina, że zalecenia międzynarodowe wyraźnie mówią, iż kluczowym momentem jest jakaś forma decyzji, którą podejmuje naród. Polska procedura zaś jest taka: Rada Ministrów przyjmuje program, minister gospodarki – lokalizację, a tej lokalizacji dotyczy referendum przeprowadzone wśród okolicznych mieszkańców. (...)

http://www.rp.pl/artykul/526104,582007-Dobre-prawo-i-wielkie-pieniadze.html
Powrót do góry Go down
Sponsored content





Bezpieczeństwo energetyczne Empty
PisanieTemat: Re: Bezpieczeństwo energetyczne   Bezpieczeństwo energetyczne Empty

Powrót do góry Go down
 
Bezpieczeństwo energetyczne
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Global Village :: Polityka :: Archiwum-
Skocz do: