Global Village
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

Global Village

The television screen is the retina of the mind's eye. Therefore, whatever appears on the television screen emerges as raw experience for those who watch it. Therefore, television is reality, and reality is less than television.
 
IndeksIndeks  PortalPortal  GalleryGallery  Latest imagesLatest images  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  
Szukaj
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Myśli znalezione na innym forum - materiał do dyskusji
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptySob Wrz 15, 2012 12:18 pm by worker

» Test: wstawianie linków do YouTube
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyNie Maj 27, 2012 3:44 am by Admin

» Analiza sygnału - wyjaśnienie
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptySob Maj 26, 2012 4:07 pm by Admin

» Archiwum tekstów:
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyNie Kwi 22, 2012 7:27 pm by Admin

» Anonimowi i co dalej?
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyNie Mar 18, 2012 4:05 pm by Admin

» Dysydenci?
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyPią Lis 04, 2011 9:42 pm by stary.piernik

» blog @Kataryny_c.d.
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyWto Kwi 12, 2011 5:30 pm by Admin

» Rozpracowanie grupy przestępczej "Sernika"
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyWto Kwi 05, 2011 6:24 pm by duch

» Coś o Górnym Śląsku z ...pewną nieśmiałością
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyPon Kwi 04, 2011 12:15 am by worker

Navigation
 Portal
 Indeks
 Użytkownicy
 Profil
 FAQ
 Szukaj
Forum
Affiliates
free forum


 

 Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji

Go down 
AutorWiadomość
worker

worker


Liczba postów : 21
Join date : 20/10/2010

Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji Empty
PisanieTemat: Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji   Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji EmptyWto Sty 11, 2011 8:53 pm

Wikipedia definiuje marketing polityczny jako:

...jedną z form komunikacji politycznej, w której następuje oferowanie, tworzenie i wymiana wartości między uczestnikami rynku politycznego. Sprowadza się ona do wykorzystania zespołu technik społecznych, teorii oraz metod zaczerpniętych z marketingu handlowego, w celu stworzenia odpowiedniego obrazu kandydata, wypromowania jego osoby, wyróżnienia go spośród jego rywali oraz uzyskania jak największego poparcia przy jak najmniejszym zużyciu środków.

Marketingiem politycznym nazywamy zespół technik, które wykorzystuje się do stworzenia odpowiedniego obrazu kandydata wśród jego elektoratu, wypromowania jego osoby, wyróżnienia go spośród rywali i uzyskania określonej liczby głosów przy jak najmniejszym zużyciu środków (lub przy poniesieniu określonych środków uzyskać maksymalną liczbę głosów).

Marketing polityczny zajmuje się również badaniem procesów wymiany między podmiotami politycznymi a ich środowiskiem, jaki i podmiotów politycznych pomiędzy nimi samymi.

Działania marketingowe powinny być prowadzone nie tylko podczas wyborów, gdy następuje ich szczególna intensyfikacja, ale przez cały czas, a politycy są wkomponowywani w obraz partii politycznej, w której działają. W marketingu politycznym stosuje się nowoczesne metody promocji, zarządzania wizerunkiem oraz wzbogacania własnej marki.


Nie będę tutaj odnosił się do kwestii, czy położenie nacisku na ekonomiczność stosowanych środków nie pozbawia nas dużej części metod ze spektrum marketingu politycznego. Pozostawię to do dyskusji. Patrząc jednak na osiągnięcia kompleksu polityczno-medialnego w Polsce w ostatnich latach takie obawy stają się całkiem uzasadnione.

Warto sięgnąć też do strony Marketing polityczny , gdzie wiele cennych uwag i faktów zawarł pan Jarosław Zieliński. Tu również powstrzymam się od komentarza. Każdy powinien wyrobić sobie sam pogląd na prezentowane zagadnienie, gdyż tylko wtedy dalsza dyskusja będzie owocna. Zamieszczę jedynie obszerną listę poruszanych tam tematów:

  • Zarys komunikacji politycznej - Komunikacja polityczna może być rozumiana jako przestrzeń, w której spotykają się politycy, opinia publiczna i dziennikarze: trzy grupy wypowiadające się w kwestiach politycznych.
  • Dzieje komunikacji politycznej - W starożytności i średniowieczu podstawową formą porozumiewania się w sferze polityki było komunikowanie interpersonalne, opierające się na słowie mówionym...
  • Definiując marketing polityczny - Marketing polityczny to zespół teorii, metod, technik i praktyk społecznych mających na celu przekonanie obywateli, by udzielili poparcia politykowi, partii lub projektowi politycznemu.
  • Historia marketingu politycznego - O powstaniu i rozwoju marketingu politycznego zadecydowały: upowszechnienie telewizji, wykorzystanie badań opinii publicznej oraz wprowadzenie reklam na ulicach i w środkach przekazu.
  • Marketing polityczny w Polsce - Techniki marketingu politycznego zostały zastosowane już w pierwszej kampanii wyborczej odbywającej się w demokratycznej Polsce – w czerwcu 1989 roku.
  • Pomiędzy marketingiem politycznym a handlowym - Marketing polityczny, mimo wielu oczywistych podobieństw do marketingu handlowego, nie jest z nim tożsamy... dzieli ich odbiorca.
  • Strategie i narzędzia marketingowe - W marketingu politycznym można wyróżnić cztery rodzaje strategii, dotyczące programu politycznego, programu partii, polityka - kandydata i partii politycznej.
  • Narzędzia marketingu politycznego - Techniki marketingu politycznego stosowane są do prowadzenia reklamy, budowania wizerunku, działań wobec opinii publicznej, public relations, marketingu bezpośredniego...
  • Kampania wyborcza polityka - Przygotowanie kampanii wyborczej zaczyna się od badań marketingowych, skupiających się na oczekiwaniach i preferencjach wyborców, a także na odbiorze kandydata...
  • Personalizacja władzy politycznej - Gdy średniowieczny monarcha podróżował bez przerwy po podległym sobie terytorium, chodziło mu przede wszystkim o obserwacje, jgdzie może pojawiać się zagrożenie dla władzy.
  • Język polityki - Jednym ze sposobów przekazania stosunku to działań politycznych i polityków jest język, jakiego używają środki przekazu i sami politycy,
  • Humor polityczny - Interesującym elementem komunikacji politycznej jest humor polityczny, na który składają się zarówno opowiadane na ulicy czy w salonach dowcipy...
  • Polityka kadrowa - Jednym ze zjawisk, które bardzo interesują środki przekazu, a po części również społeczeństwo, jest polityka kadrowa rządu i partii politycznych...
  • Wizerunek polityka - Na potrzeby działalności politycznej, a przede wszystkim - rywalizacji wyborczej, tworzony jest wizerunek (image) polityka.
  • Pojęcie opinii publicznej - Opinia publiczna może być rozumiana jako reakcja zbiorowości ludzkich na działania polityczne, jako wyrażany publicznie stan świadomości owych zbiorowości.
  • Historia opinii publicznej - Amerykański Instytut Opinii Publicznej stał się wzorem dla innych ośrodków i badań tego typu na całym świecie, kładąc podwaliny pod współczesny marketing polityczny.
  • Badania opinii publicznej - Wyniki badań opinii są zarówno informacją dla partii politycznych, wskazującą na skuteczność ich działań, jak i same w sobie są elementem marketingowym.
  • Sondaże prasowe - Za pewną formę badań opinii można uznać również sondaże organizowane przez gazety, polegające na wypełnieniu przez czytelników zamieszczonej w piśmie ankiety.
  • Spirala milczenia - W myśl teorii spirali milczenia świadomość posiadania poparcia opinii publicznej sprzyja wypowiadaniu zgodnych z nią poglądów...
  • Demonstracje - W Polsce większość batalii o tematyce społecznej toczy się na łamach prasy, publicystycznych audycji telewizyjnych i radiowych, ale czasem przybierają one formę demonstracji ulicznej.
  • Dla wspólnego dobra - Ważnym elementem marketingu politycznego są działania public relations, mające za zadanie stworzenie jak najbardziej korzystnego wizerunku partii politycznej...
  • Rzecznicy prasowi - Rzecznicy prasowi partii dzięki swej częstej obecności w audycjach telewizyjnych i radiowych, na łamach prasy, są jednymi z najbardziej znanych...
  • Plakat w marketingu politycznym - Jednym z najstarszych narzędzi marketingu politycznego jest plakat, do dziś chętnie wykorzystywany w kampaniach wyborczych.
  • Reklama telewizyjna - Reklama telewizyjna jest bardzo sugestywną formą reklamy, docierającą do szerokiego kręgu odbiorców.
  • Reklama zewnętrzna - Jedną ze stosunkowo nowych mediów czy też nośników reklamy jest zewnętrzna - tablice reklamowe umieszczone na ulicach miast
  • Etyka w reklamie politycznej - Przed wyborami parlamentarnymi 1997 roku opracowano dokument dotyczący zasad etyki w reklamie politycznej...
  • Wolny rynek informacji - Pojawienie się wielu tytułów prasowych, stacji radiowych, programów telewizyjnych konkurujących ze sobą oznacza powstanie rynku informacji...
  • Krytyka polityków - Trudno byłoby znaleźć partię, która by nie krytykowała telewizji, gazet i dziennikarzy.
  • Prasa - Wśród wielu tytułów gazet i tygodników łatwo można zauważyć kilka najbardziej znanych, docierających do największej liczby odbiorców i uważanych za tytuły opiniotwórcze.
  • Cechy Internetu istotne dla polityków - Jakie są istotne cechy Internetu z punktu widzenia partii politycznej, ważne dla budowania jej obecności w Internecie?
  • Internauci aktywni polityczne - Wśród ludzi, którzy używają Internetu jest więcej głosujących wyborach niż proporcjonalnie w danym społeczeństwie...
  • Marketing referendalny - Referendum konstytucyjne w lecie 1997 roku miało na celu zatwierdzenie przez społeczeństwo konstytucji uchwalonej przez Zgromadzenie Narodowe.


Proponuje także zapoznać się z następującym skromnym wyborem cytatów , które zostały wyizolowane z wypowiedzi polskich polityków i spindoktorów, a także zwykłych osób interesujących się zagadnieniami reklamy politycznej. Może dobre zrozumienie tego zagadnienia pozwoli nam wreszcie na rozpoczęcie budowania w naszym kraju prawdziwej demokracji, a nie fasadowej namiastki na potrzeby oligarchii.

Na zachętę podam jedną z wypowiedzi Kataryny. Wbrew pozorom jest to bardzo ważkie stwierdzenie i bardzo aktualne. Któż z nas bowiem zalogowałby się na jej forum, gdyby nie zainteresowanie polityków, które jej udało się na sobie zogniskować? To bardzo kruchy fundament. Teraz właśnie próbujemy przekształcić go w coś bardziej solidnego, identyfikując się jako pewna grupa internautów związana z jej forum. To bardzo duży skok jakościowy. Oto wspomniany cytat:

Gdyby nie moja anonimowość powodująca, że zastanawiają się, czy za tym blogiem nie kryje się jakiś polityk, i gdyby nie to, że był to pierwszy blog polityczny w Polsce, to żaden Jarosław Kaczyński z kulawą nogą by się nim nie zainteresował.

PS. Oczywiście pomyślałem o tym, że ktoś mógłby odnieść wrażenie, iż prezentowanie jakichś prac bardziej lub mniej naukowych na rozpoczęcie dyskusji może wyglądać na puszenie się i pokazywanie ich miejsca maluczkim. Ale tu nie ma to miejsca. Tak jak już wielokrotnie mówiłem, interesuje mnie rzetelne propagowanie pewnej wiedzy i uczenie ludzi samodzielnego jej odbioru, zamiast biernego oczekiwania na popularno-medialną papkę. Uważam też, że nie są to czasy samotnych geniuszów i sztukmistrzów, wędrujących na osiołku od grodu do grodu i dających tam pokazy swoich sztuk dla znudzonej gawiedzi. Obecnie jedynie skuteczna okazuje się gra w zespole.
Powrót do góry Go down
 
Ewentualne materiały pomocnicze do dyskusji
Powrót do góry 
Strona 1 z 1
 Similar topics
-
» Myśli znalezione na innym forum - materiał do dyskusji

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Global Village :: Polityka :: Archiwum-
Skocz do: